Film "Mroczna Wieża" - nawiązania do innych utworów Kinga

Jednym ze znaków firmowych Stephena Kinga jest przemycanie w kolejnych powieściach i opowiadaniach nawiązań. Przez niemal pół wieku twórczości literackiej stworzył on świat połączony setkami połączeń. Centralnymi punktami tej sieci powiązań są m. in. miasteczka Castle Rock i Derry oraz powieść "Bastion" i saga "Mroczna Wieża".

Twórcy filmu "Mroczna Wieża" nie mieli prostego zadania. Podjęte podczas produkcji filmu decyzje skutkowały wprowadzeniem wielu zmian, z których obsadzenie Idrisa Elby w roli Rolanda okazało się jedną z mniej kontrowersyjnych. Pomimo tego bardzo chcieli zaskarbić sobie uznanie fanów twórczości Kinga umieszczając w filmie jak najwięcej nawiązań. Poniżej przybliżam każde z nich mając nadzieję, że żadnego nie ominąłem.
"Lśnienie" x 3
Danny Torrance miał szczególne umiejętności - Lśnienie (ang. The shine). Podobne umiejętności posiada Jake Chambers, jednak w książkach określane ono było jako Dotknięcie (ang. The touch). Twórcy filmu ujednolicili nazewnictwo, tak, aby nikt nie miał wątpliwości i zdecydowali się na Lśnienie.
Podczas pierwszych scen filmu ukazujących Devar-Toi, w którym przetrzymywani są Łamacze, widzimy dwie bliźniaczki nucące "Come and play with us". To nawiązanie do "Lśnienia" nie zostało oficjalnie potwierdzone, jednak biorąc pod uwagę słowa, które powtarzają sprawa jest raczej oczywista i wskazuje na powiązanie do filmu Stanleya Kubricka.
Podczas wizyty Jake'a u doktora Hotchkissa, na stoliku obok jego fotela, możemy zauważyć zdjęcie hotelu Panorama.

"To" i Pennywise
W świecie, który poszedł naprzód jeden z tematycznych parków rozrywki nazywał się Pennywise.

"Cujo"
Kluczowa Ziemia to miejsce niezwykłe - wystarczy otworzyć oczy, a kiedy Jake przejrzał na swoje jego uwagę przykuła kobieta prowadząca na smyczy wielkiego Bernardyna.

"Christine"
Mordercza Christine jako zabawka? Czemu nie, sam mam kilka modeli na półce.

"Mali mężczyźni w żółtych płaszczach"
O ile ekipy ścigające zbiegłych Łamaczy są częścią uniwersum Mrocznej Wieży, to nie występują w niej dość powszechnie, a pierwsza wzmianka o nich pojawiła się w noweli "Mali mężczyźni w żółtych płaszczach" ze zbioru "Serca Atlantydów". Jake zauważa jednego z nich na ulicy Nowego Jorku.

"Dzieci kukurydzy"
Jake ukrywał się przed Trackerami na polu kukurydzy. Dla mnie duśo straszniejszy byłby Ten, Który Przechadza Się Za Rzędami

"Misery"
Jeśli zamierzasz doprowadzić do końca świata, nie rób tego bez dobrej lektury, a taką z pewnością jest powieść "Dziecko Misery", którą widzimy w centrum dowodzenia Człowieka w czerni.

Rita Hayworth i "Skazani na Shawshank"
W poszukiwaniu wyjścia zawsze warto zajrzeć za plakat... szczególnie Rity Hayworth

"1408"
Numerologia to ciekawa sprawa, a liczba 1408 może oznaczać numer pokoju, ale równie dobrze być adresem wioski rolników.

"Miasteczko Salem"
Jeśli szukacie w Nowym Jorku mebli lub antyków to musicie zajrzeć do sklepu Barlowa i Strakera. Kiedyś mieli sklep w miasteczku Jerusalem, ale to szybko się wyludniło.
 
Richard Bachman i jego przeboje
Stephen King na szybko wymyślił swój pseudonim. Połączył imię piszarza Richarda Starka (w tym czesie czytał jego książkę), z fragmentem nazwy zespołu muzycznego, którego piosenki właśnie słuchał. Zespół nazywał się Bachman-Turner Overdrive, a piosenka miała tytuł "You ain't seen nothing yet" i dokładnie tych słów używa Walter wychodząc z baru po wydaniu zabójczego rozkazu dwóm Taheenom.

Wiele twarzy Randalla Flagga
W oficjalnym filmiku, który pokazywał część nawiązań było jeszcze jedno opisane jako nawiązanie do "Pana Mercedesa". Uważam, że to błąd (na dodatek powielony w wielu takich tekstach), bo symbol uśmiechniętej buźki jest powiązany z Randallem Flaggiem, czyli alter ego Człowieka w czerni, który był głównym antagonistą w powieści "Bastion" i nosił w klapie kurtki taką przypinkę.
 
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: